Kontrast
Układ
Czcionka
Wer. tekstowa
Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi
REJESTRACJA DO PORADNI: 42 689 52 00

Nie Miej Tego Gdzieś – wszystko na temat raka jelita grubego

11 sierpnia, 2022

W Wojewódzkim Wielospecjalistycznym Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi ruszyła druga edycja kampanii „Nie Miej Tego Gdzieś. Wszystko na temat raka jelita grubego.”, którą organizuje Fundacja EuropaColon Polska. Celem akcji jest podnoszenie świadomości Polaków na temat nowotworu jelita grubego.

Szpital Kopernika w Łodzi to czwarty ośrodek w Polsce, który przystąpił do ogólnopolskiej kampanii „Nie Miej tego Gdzieś!” promującej również kompleksowe leczenie raka jelita grubego w ramach tzw. Colorectal Cancer Unit.

– W trakcie tej edycji towarzyszymy pacjentowi z rakiem jelita grubego i wspieramy go w kolejnych etapach choroby. Kontynuujemy też edukację na temat zapobiegania rakowi jelita grubego poprzez podnoszenie świadomości na temat czynników ryzyka i objawów, których nie należy ignorować. Zachęcamy do zgłaszania się na badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego po 50. roku życia, ponieważ wczesne wykrycie daje szanse na całkowite wyleczenie – wyjaśnia Iga Rawicka Prezes Fundacji EuropaColon Polska.

Rak jelita grubego to jedyny nowotwór układu pokarmowego, któremu można zapobiec. Łatwo się go diagnozuje, poddając się kolonoskopii lub wykonując test na krew utajoną w kale. Rak jelita grubego wcześnie wykryty daje niemal 90% pewność wyleczenia. Szacuje się, że w ciągu najbliższych 10 lat liczba chorych na raka jelita grubego wzrośnie do ok. 27 000. Aktualnie mamy 19 000 nowych przypadków rocznie, w tym 12 000 zgonów, ponieważ w Polsce rak jelita grubego wykrywany jest zbyt późno – często w III lub IV stadium choroby, co stanowi ponad 65% nowo zdiagnozowanych przypadków.

Aktualnie funkcjonuje w Polsce 36 Centrów Kompetencji Raka Jelita Grubego, tzw. Colorectal Cancer Unitów. Każdy szpital musi spełnić wiele warunków, by móc podpisać kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia w tym zakresie. Niezbędna jest np. odpowiednio wyposażona pracownia tomografii, rezonansu oraz pracownia endoskopowa. Szpital powinien wykazać się wymaganą liczbą badań endoskopowych i operacji raka jelita grubego, a w zespole multidyscyplinarnym mają znaleźć się m.in. onkolodzy, chirurdzy onkologiczni, radioterapeuta, patomorfolog, ale również psycholog, fizjoterapeuta, dietetyk i zespół pielęgniarek onkologicznych. Ale przede wszystkim nad kolejnymi krokami pacjenta od momentu przyjęcia go do szpitala, aż po kontrolę po leczeniu ma odpowiadać koordynator, którego rolą jest także ułatwienie przepływu informacji między lekarzem a pacjentem i nadzór nad kompleksowym planem leczenia.

Takie wymagania spełnia Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi, z którym fundacja EuropaColon Polska rozpoczęła współpracę. Dlatego to właśnie w holu głównym Wojewódzkiej Przychodni Onkologicznej Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi znajduje się specjalny wyświetlacz ledowy, na którym prezentowane są treści edukacyjne w ramach kampanii „Nie Miej Tego Gdzieś”, przeznaczone dla pacjentów z rakiem jelita grubego.

Dzięki wykorzystaniu kodu QR można przenieść się na stronę internetową kampanii niemiejtegogdzies.pl, gdzie są umieszczone materiały, powstałe z myślą o pacjentach – w tym wiele interesujących nagrań wideo m.in. z udziałem członków Colorectal Cancer Unitu Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi.

– Pracujemy w zespole wielodyscyplinarnym. W przypadku wykrycia zmiany w pracowni endoskopowej tutejszego szpitala, pacjent ma zaproponowane dalsze leczenie, jest umawiany w trybie szybkiej diagnostyki do poradni chirurgii onkologicznej, tam jest planowana dalsza diagnostyka, wyniki omawiamy wspólnie i proponujemy pacjentowi leczenie – mówi dr n. med. Marta Słomka – gastroenterolog, endoskopistka, onkolog z pracowni endoskopowej Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi.

– Ważnym specjalistą wielodyscyplinarnego zespołu jest m. in. psycholog, który pomoże przewietrzyć emocje i to nie tylko pacjentowi, ale też jego rodzinie. Lęk jest naturalną reakcją na chorobę, a nawet jest zdrowym objawem. Samo podejrzenie, że mamy chorobę nowotworową przynosi nam wiele negatywnych emocji. Po usłyszeniu diagnozy czujemy ulgę, wiemy co robić, choć droga do zdrowienia jest długa. Chętniej mówimy o niepowodzeniach, a z chorobą należy się oswoić. Nie wszyscy pacjenci potrzebują wsparcia psychologa klinicznego czy psychoonkologa, ale diagnoza nowotworowa jest jednym z najtrudniejszych doświadczeń życiowych. Pacjent ma prawo zaprezentować całą gamę emocji, z którymi trudno sobie poradzić. I tu warto sięgnąć po edukację. Warto zrozumieć jakich emocji doświadczamy, a być może nie mamy świadomości, że w nas samych są całkiem spore zasoby radzenia sobie ze stresem. Jednak kiedy nie radzimy sobie z tym co przynoszą nam kolejne etapy leczenia, skorzystanie ze wsparcia może ułatwić nam funkcjonowanie na co dzień, w związku z ograniczeniami, które powstały na skutek choroby – wyjaśnia Elżbieta Narzekalak, psycholog kliniczny, psychoonkolog ze Szpitala Kopernika w Łodzi.

– Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego w Łódzkiem opiekuje się pacjentami z tym nowotworem na podstawie umowy z Łódzkim NFZ. Centrum to nie tylko kompleksowe leczenie najwyższej jakości, skoordynowana opieka w trudnym procesie diagnostyki, leczenia i zdrowienia, ale także zadania związane z edukacją pacjentów. Dlatego kampania „Nie Miej Tego Gdzieś” świetnie uzupełnia ofertę Centrum: informuje od A do Z o raku jelita grubego. Od profilaktyki, poprzez objawy choroby i leczenie nawet zaawansowanej choroby. – wyjaśnia Anna Leder rzecznik prasowy z Zespołu Komunikacji Społecznej i Promocji Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ

– Dla nas w NFZ profilaktyka i edukacja pacjentów są priorytetem i ciągłym wyzwaniem. Zapewniamy mieszkańcom Łódzkiego nowoczesne leczenie właśnie takie, jakie oferuje m.in. Centrum Kompetencji, ale musimy zrobić wszystko, by na takie leczenie trafili jak najwcześniej, a najlepiej nie trafili nigdy i żyli w zdrowiu. Dlatego na co dzień współpracujemy z wieloma lekarzami, także z Centrum, organizacjami pacjenckimi i samymi pacjentami, by lepiej docierać do mieszkańców regionu z najważniejszym przekazem: badaj się, by wyprzedzić chorobę. – dodaje Anna Leder.

W ramach kampanii „Nie miej tego gdzieś” powstały również materiały wideo z udziałem innych specjalistów Szpitala Kopernika w Łodzi, którzy opowiadają o ważnych zagadnieniach dla pacjenta z rakiem jelita grubego: dr n. med. Magdalena Krakowska, onkolog kliniczny wyjaśnia na czym polega chemioterapia domowa i jakie są jej zalety wobec tradycyjnej chemioterapii.

Dr n. med. Anna Rychter, radioterapeutka opowiada, jak przygotować się prawidłowo do radioterapii, by jak najbardziej z niej skorzystać i czy możliwe jest wyleczenie raka odbytnicy bez operacji.

Dr Mateusz Jęckowski wyjaśnia czym jest i na czym polega prehabilitacja, czyli wielokierunkowe przygotowanie pacjenta do leczenia. I jak wynika ze słów eksperta, to kluczowy etap, od którego może zależeć skuteczność leczenia operacyjnego. Przybliża nam również czym jest chirurgia bezinwazyjna w leczeniu raka jelita grubego.

Dr n. med. Beata Romanowska-Pietrasiak, genetyk kliniczny tłumaczy, co powinno nas skłonić do wizyty w poradni genetycznej.

Tomasz Błaszczyk, specjalista fizjoterapii wyjaśnia, dlaczego aktywność fizyczna jest tak ważna dla nas wszystkich i jak kluczowa może być dla pacjentów onkologicznych.

Dr n. med. Marta Słomka, endoskopistka przekonuje nas, dlaczego nie warto bać się kolonoskopii, a Elżbieta Narzekalak, psychoonkolog radzi, dlaczego warto skorzystać z pomocy psychologicznej, i dlaczego nie każdy musi to robić.

Więcej szczegółów na temat samej kampanii i materiały edukacyjne można również znaleźć na dedykowanej podstronie europacolonpolska.pl/kampania na stronie Fundacji EuropaColon Polska.

Partnerem Kampanii jest firma Pierre Fabre Medicament. Patronat nad kampanią objęły: Polskie Towarzystwo Onkologiczne, Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej, Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej oraz Konsultant Krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej. Patronat medialny udzieliły: Poradnik Zdrowia, Medexpress, Służba Zdrowia, Rynek Zdrowia, mZdrowie, Co w Zdrowiu, ISBZdrowie, MedKurier i Zwrotnik Raka.

Fundacja EuropaColon Polska została powołana w marcu 2017 roku. Jest członkiem wielu międzynarodowych organizacji pacjentów, w tym Digestive Cancers Europe. Celem działań Fundacji jest przede wszystkim zwiększenie świadomości społecznej na temat nowotworów układu pokarmowego ze szczególnym uwzględnieniem raka jelita grubego. Podstawowym celem Fundacji jest promowanie profilaktyki, wczesnego wykrywania i właściwego leczenia nowoczesnymi i skutecznymi metodami terapeutycznymi w celu poprawy jakości życia pacjentów onkologicznych, a przede wszystkim pomoc w powrocie do zdrowia.

Więcej na stronie Fundacji: europacolonpolska.pl
Oraz na stronie kampanii: niemiejtegogdzies.pl

Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi

ul. Pabianicka 62


szpital@kopernik.lodz.pl

000295403

729-23-45-599

0000004955

Wejście główne od ul. Pabianickiej 62. Wejście od ul. Paderewskiego 4 (część onkologiczna) oraz od ul. Ciołkowskiego 2 (część hematologiczna).

42 689 50 00

42 689 50 10

42 689 50 11

42 689 50 10

42 689 50 10

42 689 50 30

42 689 50 42

42 689 50 20

42 689 51 20

42 689 50 50

42 689 52 00

Numery telefonów

Kontakt tel.:

Infolinia: 42 689 52 00

Kontakt tel.:

Infolinia: 42 689 52 00

Kontakt tel.:

Rejestracja: 42 689 56 71

Kontakt tel.:

Infolinia: 42 689 52 00

Kontakt tel.:

Infolinia: 42 689 52 00
Konsultacje w godzinach 8:30 – 13:00: 42 689 50 58
Konsultacje w godzinach 8:30 – 13:00: 42 689 55 93
Konsultacje w godzinach 8:30 – 13:00: 42 689 51 91
Konsultacje w godzinach 8:30 – 13:00: 42 689 51 93
Konsultacje w soboty, niedziele i święta: 42 689 51 93

Kontakt tel.:

Informacje: 42 689 51 61

Kontakt tel.:

Sekretariat: 42 689 52 31
Pokój lekarski: 42 689 52 33/37
Pielęgniarka Oddziałowa: 42 689 52 34
Dyżurka pielęgniarek: 42 689 52 35

Kontakt tel.:

Sekretariat Oddziału: 42 689 54 31
Sekretariat Pododdziału: 42 689 54 23
Pokój lekarski: 42 689 54 34
Pielęgniarka Oddziałowa: 42 689 54 35
Dyżurka pielęgniarek: 42 689 54 36

Kontakt tel.:

Sekretariat: 42 689 54 77

Kontakt tel.:

Kierownik: 42 689 55 30
Pracownia Ochrony Radiologicznej: 42 689 55 30
Pracownia kontroli jakości urządzeń rentgenodiagnostycznych: 42 207 47 87

Kontakt tel.:

Sekretariat: 42 689 51 71
Pokój lekarski: 42 689 76/77
Pielęgniarka koordynująca: 42 689 51 75
Dyżurka pielęgniarek: 42 689 51 74

Kontakt tel.:

Sekretariat: 42 689 52 41
Pokój lekarski: 42 689 52 44
Pielęgniarka Oddziałowa: 42 689 52 45
Dyżurka pielęgniarek: 42 689 52 46

Kontakt tel.:

Sekretariat Udary: 42 689 57 37
Sekretariat Neurologia: 42 689 53 61
Pokój lekarski: 42 689 53 65/66
Pielęgniarka Oddziałowa Oddziału Udarowego: 42 689 53 68
Pielęgniarka Koordynująca Oddziału Neurologicznego: 42 689 53 64
Dyżurka Sali Intensywnego Nadzoru (Udary): 42 689 52 28
Dyżurka pielęgniarek: 42 689 53 67/98

Kontakt tel.:

Rejestracja na badania: 42 689 52 00

Kontakt tel.:

Rejestracja na badania: 42 689 52 00

Kontakt tel.:

Rejestracja na badania: 42 689 56 90
Rejestracja na badania: 42 689 56 91
Program profilaktyki raka piersi: 42 689 52 00

Kontakt tel.:

Rejestracja na badania: 42 689 52 00