Nasze osiągnięcia
Pierwsza alotransplantacja od dawcy niespokrewnionego
21 lipca w Oddziale Hematologii i Transplantologii Szpitala Kopernika w Łodzi przeprowadzono pierwszą transplantację alogeniczną macierzystych komórek krwiotwórczych od dawcy niespokrewnionego. Biorcą przeszczepienia była 49-letnia pacjentka z ostrą białaczką szpikową.
Zobacz więcej…
Przełomowa terapia CAR-T
Przełomowa terapia CAR-T stosowana w leczeniu nowotworów krwi jest już dostępna w Szpitalu Kopernika w Łodzi. Jesteśmy niezmiernie dumni, że Pacjenci Oddziału Hematologii i Transplantologii – Kliniki Hematologii naszego Szpitala, mogą być leczeni według najnowszych, światowych standardów.
Zobacz więcej…
Bezelektrodowy stymulator serca
Po raz pierwszy w naszym szpitalu zespół kardiologów wszczepił bezelektrodowy stymulator serca.
Allogeniczna transplantacja komórek macierzystych szpiku
Już w tym roku Oddział Hematologii i Transplantologii rozpocznie kwalifikacje pacjentów do allogenicznej transplantacji komórek macierzystych szpiku pobranych od dawców niespokrewnionych.
da Vinci
„Kopernik” to pierwsza w województwie łódzkim publiczna placówka, w której w ramach leczenia chirurgicznego nowotworu złośliwego gruczołu krokowego wykonywane są refundowane przez NFZ operacje przy użyciu robota „da Vinci”.
Pierwsza w regionie tego typu radioterapia stereotaktyczna
Pierwszy w regionie łódzkim pacjent z rakiem stercza, leczony w naszym szpitalu nowoczesną metodą radioterapii stereotaktycznej. Jest to niezwykle precyzyjna, bezpieczna i skuteczna technika leczenia pacjentów onkologicznych, znacznie skracająca czas naświetlań, mogąca zastąpić nawet zabiegi chirurgiczne.
Napromienianie całego ciała przed przeszczepem szpiku
Po raz pierwszy w województwie łódzkim w naszym szpitalu w Zakładzie Teleradioterapii zrealizowaliśmy bardzo zaawansowaną technologicznie procedurę napromieniania całego ciała przed przeszczepem szpiku.
Laparoskopowe operacje jelit
W ramach Oddziału Chirurgii Onkologicznej Szpitala Kopernika w Łodzi działa wielodyscyplinarny zespół ds. leczenia raka jelita grubego i odbytnicy (tzw. colorectal unit). Operacje laparoskopowe w naszym Szpitalu należą do podstawowego zakresu świadczeń, oferowanych również Pacjentom onkologicznym.
Najnowszej generacji AKCELERATORY do radioterapii
W Zakładzie Teleradioterapii naszego Szpitala zostały uruchomione dwa najnowszej generacji akceleratory do radioterapii. Działanie urządzeń poszerza możliwości leczenia chorych za pomocą precyzyjnych technik radioterapii.
Operacja resekcji kości udowej i zastąpienie jej protezą
Lekarze z Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej i Nowotworów Narządu Ruchu naszego Szpitala przeprowadzili pierwszą w regionie łódzkim operację resekcji kości udowej i zastąpienia jej protezą (wraz z kolanem i biodrem) u pacjenta z chorobą nowotworową.
„Kopernik” prestiżowym ośrodkiem szkoleniowym
Szpital Kopernika w Łodzi znalazł się na bardzo prestiżowej liście centrów szkolących certyfikowanych europejskich chirurgów piersi.
Oddział Hematologii i Transplantologii
W Szpitalu Kopernika w Łodzi działa jedyny ośrodek w makroregionie łódzkim wykonujący wysokospecjalistyczne procedury allogeniczne i autologiczne transplantacji macierzystych komórek krwiotwórczych oraz immunoablacji.
Regionalne Centrum Profilaktyki i Leczenia Udarów Mózgu
Nasze Centrum otrzymało DIAMENTOWY STATUS „ESO Angels”. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest ośrodkom zaangażowanym w doskonalenie opieki nad pacjentami z udarem mózgu. Szpital jest jednym z najlepszych ośrodków udarowych w Polsce. Przyszpitalny Zespół Regionalnego Centrum Profilaktyki i Leczenia Udarów Mózgu, jako pierwszy w województwie wprowadził specjalistyczny test udarowy oraz stosuje nowoczesne metody wczesnej rehabilitacji udarowej.
Stymulator serca z opcją transmisji danych
W naszym Szpitalu przeprowadzono – po raz pierwszy w regionie łódzkim – zabieg wszczepienia najnowszej generacji stymulatora serca z opcją transmisji danych w oparciu o technologię bluetooth.
Zabieg mikrozespoleń naczyń żylno-limfatycznych
W naszym Szpitalu przeprowadzono pierwszy w regionie zabieg mikrozespoleń naczyń żylno-limfatycznych z użyciem systemu obrazowania fluorescencyjnego.
Zabieg z użyciem zieleni indocyjaninowej
W „Koperniku” wykonano pionierski zabieg chirurgiczny z użyciem zieleni indocyjaninowej. O korzyściach, jakie dla Pacjentów ze schorzeniami endokrynologicznymi płyną z użycia tego barwnika, opowiada dr n. med. Michał Kusiński.
Zabieg z użyciem stymulacji pęczka Hisa
Na Oddziale Kardiologicznym naszego Szpitala po raz pierwszy w makroregionie łódzkim został przeprowadzony zabieg z użyciem stymulacji pęczka Hisa.