Oddział Neurochirurgii i Nowotworów Układu Nerwowego
Kontakt:
Sekretariat:
42 689 53 41Pokój lekarski:
42 689 53 44/45Pielęgniarka Oddziałowa:
42 689 53 46Dyżurka pielęgniarek:
42 689 53 47mail:
sekretariat.neurochir@kopernik.lodz.plOddział Neurochirurgii i Nowotworów Układu Nerwowego
Kierownik Oddziału: dr n. med. Marcin Tosik
Z-ca Kierownika Oddziału: lek. Zbigniew Pałka
Lekarze:
dr n. med. Kamil Krystkiewicz
dr hab. n. med. Paweł Kolasa
dr n. med. Maciej Kolasa
lek. Dawid Wrona
lek. Maciej Szczechowicz
dr n. med. Magdalena Staniszewska
lek. Jakub Woźniak
lek. Beata Pytlarz
lek. Mateusz Siwak
Oddział Neurochirurgii i Nowotworów Układu Nerwowego naszego Szpitala intensywnie się rozwija. Od 1.12.2023 r. rozpoczynamy kwalifikację pacjentów z przerzutami choroby nowotworowej do kręgosłupa do badania naukowego, którego celem jest ocena zastosowania karbonowych systemów do stabilizacji kręgosłupa przy dalszym leczeniu radioterapeutycznym.
Systemy karbonowe w założeniu mają polepszać warunki leczenia. Kontakt dla zainteresowanych pacjentów: 42 689 53 41 (sekretariat Oddziału, dni powszednie w godz. 8:00-14:30).
Oddział Neurochirurgii i Nowotworów Układu Nerwowego dostał dofinansowanie o wysokości 3 755 291,70 zł ze strony Agencji Badań Medycznych (ABM) w postępowaniu konkursowym Head to head II na przeprowadzenie badania pt. „Zastosowanie karbonowego systemu stabilizacji przeznasadowej w leczeniu chirurgicznym nowotworów przerzutowych kręgosłupa oraz planowaniu radioterapii stereotaktycznej – badanie prospektywne, randomizowane”.
Głównym badaczem jest Koordynator Oddziału – dr n. med. Kamil Krystkiewicz, który razem z Ordynatorem Oddziału – dr n. med. Marcinem Tosikiem prowadzić będą ten projekt naukowy.
Celem badania jest ocena wpływu implantów węglowych na skuteczność leczenia operacyjnego przerzutów do kręgosłupa oraz na pooperacyjną radioterapię. Wg założeń projektu ich zastosowanie może poprawić warunki w planowaniu napromieniowania oraz pozwolić na szybszą diagnozę w przypadku wznowy choroby.
Pacjenci zakwalifikowani do leczenia zostaną włączeni do programu opieki szpitalnej i ambulatoryjnej przez personel Oddziału Neurochirurgii i Zakładu Teleradioterapii Szpitala Kopernika w Łodzi.
13-14 maja 2024 odbył się kurs z neurochirurgii w ramach pracy Oddziału Neurochirurgii i Nowotworów Układu Nerwowego Szpitala Kopernika w Łodzi. W trakcie kursu lekarze z całej Polski, specjalizujący się w neurochirurgii, uczestniczyli w zabiegach pokazowych m.in. tętniak mózgu, guz mózgu usuwany drogą przezsierpową przeciwstronną oraz przezbłednikowa resekcja guza kąta mostowo-móżdżkowego. Więcej informacji…