Aktualności OnkoCWBK

Projekt na niekomercyjne badania kliniczne
Szpital Kopernika w Łodzi w konsorcjum z łódzkim Uniwersytetem Medycznym (lider konsorcjum) oraz Stowarzyszeniem Polskiej Grupy ds. Leczenia Białaczek u Dorosłych PALG otrzymało finansowanie Projektu na niekomercyjne badania kliniczne MAGIC-AML – Multiarm, Multicenter, RAndomized, Molecularly-GuIded Controlled Trial of Personalized Treatment Strategy – of Acute Myeloid Leukemi (Główny Badacz – prof. Agnieszka Wierzbowska) w wysokości 32 205 666,50 zł w ramach konkursu ogłoszonego przez Agencję Badań Medycznych (2022/ABM/1).
Badania kliniczne w onkologii
22.10.2022 o godz. 11:00 w hotelu Vienna House Andel’s Lodz (ul. Ogrodowa 17) odbędą się wyjątkowe warsztaty, poświęcone badaniom klinicznym w onkologii.
Praktyka, wolontariat, staż
Onkologiczne Centrum Wsparcia Badań Klinicznych uprzejmie informuje o możliwości odbywania bezpłatnej praktyki, wolontariatu lub stażu.
Scentralizowany portal i baza danych dla badań klinicznych
Od 31 stycznia 2022 roku sposób prowadzenia badań klinicznych uległ istotnej zmianie wraz z rozpoczęciem stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 536/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie badań klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi. Głównym narzędziem które odpowiada za ujednolicenie procesów oceny i nadzoru badań klinicznych jest scentralizowany portal i baza danych dla badań klinicznych (Clinical Trials Information System, CTIS). Wymogiem CTIS jest aby Sponsorzy składający wnioski o pozwolenie na badanie kliniczne informacje o ośrodkach prowadzących badania kliniczne w części II dossier pobierali z platformy SPOR Europejskiej Agencji Leków.
W związku z powyższą zmianą informujemy, że nasz Ośrodek jest zarejestrowany w bazie Organisations Managment System, numer ID Wojewódzkiego Centrum Onkologii i Traumatologii w Łodzi to: ORG-100040889.
Co to są badania kliniczne?
Zapraszamy na bezpłatne spotkanie informacyjne w formie online, prowadzone z myślą o pacjentach, organizowane przez Agencję Badań Medycznych we współpracy z Ambasadorami Badań Klinicznych.
Celem spotkania jest szerzenie i propagowanie wiedzy na temat badań klinicznych oraz budowanie świadomości na temat procesu powstawania nowych leków i technologii medycznych.
Możliwość realizacji badań klinicznych dotyczących terapii CAR-T
Informujemy, że w naszym Ośrodku posiadamy możliwość przeprowadzenia badań klinicznych terapii CAR-T.
Terapia CAR-T to nowoczesna i niezwykle skuteczna metoda leczenia nowotworów krwi, w której wykorzystuje się własne komórki odpornościowe pacjenta do pokonania choroby. Leczenie opiera się na wykorzystaniu genetycznie zmodyfikowanych limfocytów T, które posiadają chimeryczny receptor antygenowy (CAR, z ang. chimeric antigen receptor), zdolny do rozpoznania i zniszczenia komórki nowotworowej.
Limfocyty T z receptorem CAR projektuje się w ten sposób, by rozpoznawały konkretny antygen na powierzchni komórki nowotworowej. Terapia CAR-T obejmuje pobranie limfocytów od pacjenta (leukafereza) oraz ich rekombinację genetyczną w celu zaprogramowania receptora CAR przeciwko antygenom swoistym dla danego nowotworu.
Jest to terapia celowana, gdzie po podaniu pacjentowi, limfocyty CAR-T działają jak inteligentny lek, który po infuzji, rozpoznaje i niszczy obecne w nim komórki nowotworowe. Terapia ułatwia osiągnięcie całkowitej remisji choroby pacjenta i stanowi alternatywę dla stosowania radioterapii/chemioterapii kondycjonującej, przygotowującej pacjenta do przeszczepienia szpiku, bądź w uzasadnionych przypadkach, zastępuje transplantację.
Badania kliniczne – podążając za zmianą
20 maja 2022r. z okazji Międzynarodowego Dnia Badań Klinicznych odbyła się konferencja pt. „Badania kliniczne – podążając za zmianą”.
Brali w niej udział reprezentanci środowiska medycznego, naukowego, przedstawiciele organizacji pacjenckich, administracji publicznej, administracji publicznej, a także przedstawiciele firm farmaceutycznych, biotechnologicznych i firm CRO.
W związku z zakończeniem stanu epidemii rekomendujemy przeprowadzenie przez Sponsora w naszym Ośrodku:
- pre-study visit
- wizyty inicjującej badanie
Każda z wizyt wymaga wcześniejszego ustalenia terminu z Badaczem oraz Apteką. Prosimy Monitorów badań klinicznych o kontakt z Zespołem Badawczym w celu umówienia dogodnego terminu spotkań.
Onkologiczne Centrum Wsparcia Badań Klinicznych (OnkoCWBK) powstaje w Szpitalu Kopernika w Łodzi
Inicjatywa stworzenia Centrów Wsparcia Badań Klinicznych ma na celu zwiększenie ilości i poprawę jakości badań klinicznych prowadzonych w Polsce, co przyczyni się do zwiększenia dostępu pacjentów do specjalistycznej diagnostyki i nowoczesnych, innowacyjnych terapii szczególnie w obszarze onkologii.