Oddział Brachyterapii i Onkologii Ogólnej

Kontakt:
Sekretariat:
42 689 55 01Pokój lekarski:
42 689 55 03 42 689 58 28Pielęgniarka Oddziałowa:
42 689 55 04Dyżurka pielęgniarek:
42 689 55 06Pracownia Dostępów Naczyniowych:
42 689 55 08Oddział Brachyterapii i Onkologii Ogólnej
Kierownik Oddziału:
dr n. med. Janusz Sobotkowski
p.o. z-ca Kierownika Oddziału:
lek. med. Andrzej Pietraszek
Kierownik Pracowni:
dr n. med. Leszek Szymański
Jak wygląda zabieg brachyterapii?
Cały zabieg brachyterapii trwa około 1,5 godz. i jest wykonywany najczęściej w znieczuleniu podpajęczynówkowym. Polega na okłuciu prostaty igłami, przygotowaniu indywidualnego planu leczenia i wprowadzeniu źródła promieniotwórczego. Samo leczenie promieniowaniem trwa zaledwie kilka, kilkanaście minut. Potem źródło i igły są usuwane z ciała pacjenta.
W zależności od stosowanego schematu leczenia, zabieg taki należy powtórzyć jeden-trzy razy.
Jakie są efekty?
Jeżeli chodzi o skuteczność leczenia, brachyterapia daje takie same szanse na wyleczenie jak naświetlanie z zewnątrz czy zabieg chirurgiczny. Dzięki wprowadzeniu źródła bezpośrednio do narządu, jesteśmy w stanie bardzo precyzyjnie zaplanować rozkład dawki, uzyskując szybki jej spadek w sąsiednich narządach. Przekłada się to na niewielkie ryzyko skutków ubocznych. Nasi chorzy w ogromnej większości mogą szybko wrócić do normalnego życia, uprawiania sportów czy pracy zawodowej.
Dodatkowo brachyterapia daje dużą szansę na to, że mechanizm erekcji nie zostanie uszkodzony lub zostanie uszkodzony tylko w nieznacznym stopniu, dlatego wybierana jest przez chorych, dla których ważne jest życie seksualne.
Pacjenci po brachyterapii mogą mieć natomiast pewne powikłania ze strony dróg moczowych, takie jak np.: zwężenie strumienia moczu, ból, pieczenie podczas oddawania moczu, częstsze oddawanie moczu, parcie naglące na mocz czy krwiomocz.
Kto się kwalifikuje do brachyterapii?
Aby przeprowadzić brachyterapię, konieczne jest znieczulenie pacjenta. Musi więc to być chory w dość dobrym stanie ogólnym. Leczymy przede wszystkim chorych, którzy mają nowotwór ograniczony do gruczołu krokowego, dzięki czemu za pomocą igieł jesteśmy w stanie objąć cały naciek nowotworowy.
W przypadku pacjentów z bardziej zaawansowaną chorobą, postępujemy inaczej – część dawki podawana jest z zewnątrz, a reszta od wewnątrz w zakładzie brachyterapii. Takie postępowanie, w skojarzeniu z hormonoterapią, daje chorym duże szanse na wyleczenie. Czasami, gdy uznamy, że pacjent może odnieść korzyść z wcześniejszego leczenia hormonalnego, odwlekamy brachyterapię na jakiś czas i stosujemy dopiero po kilku miesiącach leczenia hormonalnego.
A co z dostępnością do brachyterapii?
W Łodzi nie ma dziś z tym żadnych problemów, nie ma kolejek, pacjenci są kwalifikowani i leczeni praktycznie od razu. Chory powinien zapisać się do Poradni Radioterapii w ośrodku onkologicznym Szpitala Kopernika w Łodzi (ul. Paderewskiego 4, tel. 42 689 55 88). W każdy wtorek dwójka specjalistów (urolog oraz onkolog) kwalifikuje do tej procedury.
JESTEŚMY JEDYNYM OŚRODKIEM W KRAJU, KTÓRY WYKONUJE BRACHTERAPIIĘ WZNÓW MIEJSCOWYCH PO RADYKALNYM LECZENIU.